KORONAFOBİ

KORONAFOBİ

Tüm dünyayı etkileyen ve giderek artan ölüm haberleri ile ciddi salgın haline gelen corona virüsün size ya da sevdiklerinize bulaşma riski düşüncesinin yol açtığı endişe ve kaygı duygusu çok normal ve sağlıklı bir davranıştır.

Bu davranış psikolojik olarak sizi corona virüs enfeksiyonuna karşı önlem alamaya yönlendiren faydalı normal bir dürtüdür. Ancak bunun giderek artarak ve takıntılı bir hal alıp endişe düzeyinden korku (fobi) düzeyine çıkması istenmeyen ve ruh sağlığınızı bozan bir dürtüdür.

Bu nedenle corona virüs ile ilgili endişe ve kaygılarımızı sağlıklı bir düzeyde tutmak önemlidir. Bu düzeyi aştığımızı anlamamızın bir yolu var mıdır ve var ise bunu nasıl anlayabiliriz?

Evet, bunu anlamının bir yolu var: Eğer corona virüs ile ilgili duyduğumuz haberlerin doğrultusunda aldığımız önlemleri abartıp, günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyecek hale getiriyorsak bu artık endişenin ve kaygı ötesine geçip fobiye dönüştüğünün işaretidir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; dışarıda corona virüsün bulaşma riskinin olduğu kalabalık ortamlarda (alışveriş merkezleri, toplu taşıt araçları ve iş yerleri gibi) yetkili sağlık kuruluşları tarafından size yapılan öneri ve önlemleri yerine getiriyorsanız bu endişe ve kaygı düzeyinde olduğunuz gösterir. Ama siz bulaşma riskinin düşük olduğu bir yerde (ev ortamı sakin açık hava ortamı gibi) bu önlemleri (elinizi dezenfekte etmek gibi) sık sık tekrarlıyorsanız bu artık fobi düzeyindedir. Bu düzeyde gerekli psikolojik destek almazsanız daha ciddi psikolojik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu duruma düşmemek için ne gibi tedbirler almamız gerekir:

Haber kaynağınızı gözden geçirin: yetkili sağlık kuruluşları (T.C Sağlık Bakanlığı ve alt kurumları, Dünya Sağlık Örgütü) ile bağlantısı olmayan sosyal medyanın paylaştığı haberlere itibar etmeyin. Çünkü bazı haberler kötü amaçlı olup bilgi kirliliğine yol açmaktadır ve bu tür haberler toplum psikolojisini bozup korku salmayı amaçlamaktadır. Bu tür haberlere itibar etmeyiniz.

Güncel haberleri takip etmeyi sınırlayın: Gazete ve sosyal medya haberlerinin sürekli izlenmesi, sizi psikolojik düzeyde rahatsızlığa sokacak şekilde olumsuz bir döngüye sokabilir. Burada sınır ve ruhsal davranış şekilleri herkes için farklıdır. Bu nedenle nasıl hissettiğinize ve buna göre kendinizi nasıl ayarladığınıza dikkat edin.

Eğer bunaldığınızı, endişe ve kaygılarınızın arttığını hissediyorsanız, haberleri izlemeyi ve sosyal medyayı takip etmeyi bırakınız. Bırakamıyorsanız en azından bir sınırlama getirmeye çalışınız (örneğin günlük sadece yarım saat güvenilir kaynaklardan gelen haberleri izlemek ve takip etmek gibi).

Eğer haber kaynaklarınıza güvenemiyorsanız ve kendinizi sınırlayamıyorsanız, sosyal ve basılı medyadan uzak durunuz güvendiğiniz birinin paylaşımlarını dikkate alınız.

Corona virüs için alınacak tedbirleri abartmayın: Yetkili sağlık kuruluşları tarafından belirtilen temel kurallara önerilen sıklıkta uymanız ve uygulamanız sizin için yeterli olacaktır. Güvenilir olduğunu bilmediğiniz haber kaynaklarından gelen bilgileri dikkate almayın ve doktorunuza sormadan uygulamayınız. Belki de söylenen şey sizin bünyeniz için uygun olmayacak ve sağlınızı daha da bozacaktır.

Endişe ve kaygılarınızı giderin: Corona virüs ile ilgili endişe ve kaygılarınızı doktorunuza ve/veya psikoloğunuza baş vurarak gideriniz. Kafanızdaki sorulara yanıt bulamadığınız her şey endişe ve kaygıya neden olur ve devam ederse de fobi düzeyine çıkabilir. Bu nedenle erken önlem almak psikolojiniz için önem arz etmektedir. Günümüzde çok yaygın ve kontrolsüz hale gelmiş sosyal medya haberlerine ve gruplarına itibar etmeyin. Çünkü bu konuda çok fazla bilgi kirliliği var. Yetkili sağlık kuruluşlarının (yukarıda belirttiğimiz) uyarı ve önlemlerini dikkate alınız. Bu tür haberleri okumaktan ve izlemekten kendinizi alamıyorsanız, bu tür grupları terk etmeyi düşünebilirsiniz.

Endişe, kaygı, korku gibi emosyonel duygular genellikle fiziksel olarak kalp çarpıntısı, hızlı nefes alıp verme gibi belirtiler ile birliktedir. Kalabalıktan uzak açık havada yürüyüşler, meditasyon ve nefes egzersizleri bu duyguların iyileştirilmesinde yardımcı olabilir.

Sosyal bir virüs olan panik duygusunu yaymayın: Bu duygu hem sizin hem de toplumun psikolojisini değişen oranlarda olumsuz yönde etkileyecektir. Sosyal medyada paylaştıklarımıza dikkat etmeliyiz. Paylaşımlarımızı yapmadan önce doğrulamak için elimizden geleni yapalım. Topluma söylentileri yaymaktan ve gereksiz panik duygusunu pompalamaktan kaçınmak için hepimiz üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


WhatsApp chat